Inovacija, kuri gali pakeisti gyvenimus: skystos biopsijos ankstyvos vėžio diagnostikos tyrimas leidžia įtarti onkologinę ligą kol dar nėra jokių simptomų
Inovacija, kuri gali pakeisti gyvenimus: pažangi ankstyvos vėžio patikros priemonė jau prieinama ir Lietuvoje
Nei vienas žmogus, kuris jaučiasi visiškai sveikas, neapsaugotas nuo situacijos, kai žinia apie onkologinę ligą trenkia kaip perkūnas giedrą dieną ir akimirksniu sugriauna visus gyvenimo planus. Riziką, kad taip atsitiks, galima sumažinti. Europoje jau kelerius metus atliekamas inovatyvus vėžio tyrimas Trucheck™, kuris leidžia nustatyti vėžį ankstyvose stadijose, kol dar nepasireiškė simptomai, dabar prieinamas ir Lietuvoje. Šis tyrimas unikalus tuo, kad ištyrus vienintelį veninio kraujo mėginį galima įtarti net 70 solidinių navikų tipų, kurie sudaro apie 81 proc. visų vėžio atvejų. Taip pat galima identifikuoti organą, kuriame yra navikas. Tai didelis proveržis ankstyvoje vėžio diagnostikoje.
Gyvybiškai svarbus sėkmingam gydymui ir geresniam išgyvenamumui
„Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 16,5 tūkst. naujų vėžio atvejų, o daugiau nei 8 tūkst. mirčių priežastis susijusi su vėžiniais susirgimais. Labiausiai paplitę krūties, prostatos, plaučių ir storosios žarnos vėžys. Deja, neretai jie diagnozuojami jau pažengę, tokiems pacientams reikia intensyvesnio ir brangesnio gydymo, kuris turi didesnę šalutinio poveikio riziką, yra ne toks efektyvus. Vėžio nustatymas pradinėse, lokaliose stadijose gyvybiškai svarbus sėkmingam gydymui, mažesnėms gydymo išlaidoms, mažesniam toksiškumui ir geresniam išgyvenamumui pasiekti“, – pažymi biomedicinos mokslų daktarė Asta Križanauskienė.
Atliekant skystos biopsijos ankstyvos solidinių navikų diagnostikos tyrimą Trucheck™ aptinkamos kraujyje cirkuliuojančios naviko ląstelės ir šių ląstelių grupės, kurias išskiria tik piktybiniai navikai. Sveikų asmenų kraujyje šios ląstelės ir jų grupės neaptinkamos. Nustačius, kad tai vėžinės ląstelės, tiriama, kokio jos tipo, jas produkuojančio piktybinio darinio molekulinis profilis, gaunama informacija apie naviko kilmės audinį ir identifikuojama, iš kokio jos organo. Tai padeda daug tiksliau atlikti tolesnius diagnostinius tyrimus, sumažinti jų skaičių, galimų klaidų tikimybę.
„Šis vėžio tyrimas – pažangi, analogų neturinti vėžio patikros priemonė: 96 proc. tikslumu nustato vėžinio audinio kilmę ar organą, kuriame lokalizuotas navikas teigiamais tyrimo atvejais, jo jautrumas, priklausomai nuo naviko tipo, yra 65–89 proc., specifiškumas – 96–99 proc.“, – pažymi biomedicinos mokslų daktarė. – Kai sakau, kad ši inovacija gali pakeisti gyvenimus, tai ne vien skambūs žodžiai. Jei artimųjų tarpe yra ne vienas, o keli ar daugiau asmenų, kuriems buvo diagnozuota onkologinė liga, ar nuo jos mirusių, tikėtina, kad ir jūs galite turėti polinkį susirgti vėžiu.
A.Križanauskienės šeimoje onkologinės ligos taip pat buvo dažnos – tėvelis anksti mirė nuo vėžio, juo sirgo ir mama, močiutė, senelis. Tai ją paskatino pasidaryti Trucheck™ tyrimą, kai tik tai tapo įmanoma. Nors šįkart jis buvo neigiamas, pašnekovė planuoja jį kartoti kasmet. Skirtingų šaltinių duomenimis, genetiniai faktoriai riziką susirgti vėžiu lemia nuo 20 iki 30 proc. Tačiau yra ir išimčių, pavyzdžiui, BRCA genų mutacijos. Rizika susirgti krūties vėžiu BRCA genų mutaciją paveldėjusioms moterims siekia net 80 proc., kiaušidžių vėžiu – iki 45 proc.
Galima sužinoti apie padidėjusią riziką susirgti onkologine liga ateityje
Įtakos turi ir kiti faktoriai. Šį vėžio tyrimą būtų prasminga pasidaryti ir tiems asmenims, kurie turi žalingų įpročių, pavyzdžiui, rūko, nesaikingai vartoja alkoholį, esant kenksmingoms darbo sąlygoms, reikšmingai aplinkos taršai, taip pat patyrus apšvitą. Mokslininkai šiandien jau gali atlikti ir viso genomo tyrimą, kad sužinotų polinkį sirgti vienokiom ar kitokiom ligom, tačiau kol kas jis nėra prieinamas daugumai dėl savo sudėtingumo ir brangumo. Tikimasi, kad ateityje genomo sekvenavimas taps įprastu, tačiau iki tol galime pasinaudoti Trucheck™ suteikiamomis galimybėmis.
Mokslininkė atkreipia dėmesį, kad pasitaiko retų atvejų, kai cikuliuojančios vėžinės ląstelės aptinkamos, tačiau atlikus kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso, kitus tyrimus navikas nerandamas. Ši informacija taip pat labai svarbi, nes tai rodo padidėjusią riziką susirgti onkologine liga artimiausioje ateityje. Buvo atlikta didelės apimties studija – 4 tūkst. asmenų, kuriems buvo aptiktos cirkuliuojančių vėžinių ląstelių grupės, stebėti visus metus ir nustatyta, kad jiems polinkis susirgti onkologine liga per 12 mėn. padidėjo net 230 kartų.
Tai žinodamas žmogus gali skirti daugiau dėmesio prevencijai, atsisakyti žalingų įpročių, sveikiau maitintis, būti fiziškai aktyvus, kontroliuoti kitus rizikos veiksnius, reguliariai tikrintis profilaktiškai, imtis kitų prevencijos priemonių. Todėl ir sveikiems, jokių simptomų nejaučiantiems, niekuo nesiskundžiantiems, bet savo sveikata besirūpinantiems asmenims, kurie nori išvengti onkologinių ligų ateityje, yra tikslinga atlikti Trucheck™ tyrimą kartą per metus, pataria A. Križanauskienė. Statistika rodo, kad teigiami atvejai sudaro 0,5-0,8 proc. visų atliktų tyrimų.
Žinoma, reikia turėti galvoje, kad kai kuriems pacientams vėžys išsivysto labai greitai, žaibiškai, tiek dėl individualių organizmo savybių, tiek kai ląstelių piktybiškumo lygis labai aukštas, jos plinta labai greitai. Jei jie prieš metus darėsi tyrimą, jis galėjo visai nieko nerodyti, o pakartojus jį po metų liga jau gali būti ir pažengusi. Retais atvejais, sergant kai kuriais vėžio tipais, vėžinės ląstelės nėra aktyviai išskiriamos į periferinę kraujotaką, arba imuninė sistema didelę dalį jų sunaikina, ir jos tyrimo metu nenustatomos. Tyrimo metu nustatoma ir laisvai kraujyje cirkuliuojanti naviko genetinė medžiaga (DNR), kuri padidina tikimybę nustatyti aktyvų vėžio židinį.